Ubezpieczenie quada

Quad to wspaniały pojazd rekreacyjny na łąki, bezdroża i plaże. Jednakże nie jest to tylko zabawka, ale pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego. Zarówno własny jak i wypożyczony quad powinien być zarejestrowany oraz posiadać ubezpieczenie OC.

Niezależnie od tego czy poruszamy się po drogach czy po leśnych ścieżkach i łąkach, quad jest pojazdem mechanicznym podlegającym polskiemu prawu drogowemu. Właściciel quada musi go zarejestrować i wykupić obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC. Do kierowania quadem uprawnia karta motorowerowa i ukończone 13 lat tylko w przypadku, gdy pojazd jest wyposażony w silnik do 50 cm3 i osiąga prędkość maksymalną do 45 km/h. W przypadku quadów z mocniejszymi silnikami wymagane jest posiadanie prawa jazdy na motocykl kategorii B lub B1 (można je uzyskać po ukończeniu 16 roku życia, za zgodą rodziców). W świetle polskiego prawa pojazdy te traktuje się tak samo, jak motocykle trzykołowe.

Ubezpieczenie dla quada

Większość towarzystw ubezpieczeniowych traktuje quada tak samo, jak każdy inny  samochód. Koszt OC jest zależny od wieku, stanu i pojemności silnika pojazdu. Od niedawna w ofercie kilku firm ubezpieczeniowych pojawiły się specjalne oferty dla właścicieli quadów. Ubezpieczenia dla jednośladów biorą pod uwagę mniejszy rozmiar tego pojazdu oraz wyjątkowe sytuacje, w jakich może się znaleźć jego posiadacz. W niektórych firmach ubezpieczeniowych właściciel quada może liczyć na 8% zniżkę od zakupionego ubezpieczenia.

Obostrzenia i wyłączenia

W ubezpieczeniach quadów ważną rolę odgrywa wkład własny, czyli pomniejszenie sumy ubezpieczenia o wkład własny i franszyza, co oznacza, że szkody poniżej ustalonej kwoty nie są objęte ochroną. Firmy ubezpieczeniowe dosyć niechętnie podchodzą do niebezpiecznych quadów. Dodatkowym obostrzeniem jest wycofanie się z odpowiedzialności za wypadki poza drogami utwardzanymi. Nie ma też co liczyć na pojazd zastępczy. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ quad jest bardzo specyficznym środkiem transportu, nie używanym na co dzień.

Quad z wypożyczalni

Wynajęty quad musi być ubezpieczony i zarejestrowany, w przeciwnym wypadku cała odpowiedzialność za wypadek i ewentualne zniszczenia sprzętu może spaść na kierowcę. Wiele firm wynajmujących quady nie posiada odpowiednich umów ubezpieczeniowych. Dodatkowo przydatne w takiej sytuacji jest także AC, zwalniające wynajmującego z odpowiedzialności za zniszczony pojazd.

Duże ryzyko i niepewna wartość

Ubezpieczyciele obawiają się obejmować ochroną użytkowników terenowych quadów. Zwykle jeżdżenie nim związane jest ze sportem wyczynowym lub z przemieszczaniem się po niebezpiecznych powierzchniach. Na domiar złego pojazdy tego typu to wciąż stosunkowa rzadkość w naszym kraju. Niewielka ilość quadów w Polsce utrudnia towarzystwom ubezpieczeniowym określenie jego rzeczywistej wartości w dniu zawarcia umowy ubezpieczeniowej. Dlatego też warto się poważnie zastanowić, zanim wsiądzie się na quada by poszaleć w terenie, w czasie wakacji.

Towarzystwa ubezpieczeniowe za wszelkie poczynione szkody, które nie są objęte ubezpieczeniem, czy to z powodu jego braku, czy też z powodu różnych wyłączeń, obciążą ogromnym rachunkiem nieświadomego kierowcę. Dodajmy jeszcze na koniec, że jeżdżenie quadem po lesie jest karane w Polsce mandatem. Koła pojazdu niszczą ściółkę leśną, a głośny silnik płoszy zwierzęta.

Więcej o ubezpieczeniu quada dowiesz się na stronie: https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-quad/