Jaki zakres posiada ubezpieczenie AC?

Właściciele drogich, luksusowych oraz kredytowanych samochodów powinni się gruntownie zastanowić nad wykupieniem ubezpieczenia AC dla swojego samochodu. Jaki zakres ochrony posiada to ubezpieczenie? Dlaczego warto w nie zainwestować?

Kupno samochodu nadwyręża niejeden domowy budżet, niekiedy musimy się wesprzeć kredytem w banku, aby ziścić swoje marzenie o czterech kółkach. Tymczasem, na tym wydatki się nie kończą. Jako właściciele pojazdu mechanicznego, jesteśmy na mocy prawa zobligowani do corocznego kupna ubezpieczenia OC. Ponadto, ponosimy koszty związane ze zwykłą eksploatacją, tj.: benzyna, wymiana i kupno nowych opon, przegląd czy wymiana płynów. Koszty zatem rosną, ale tak naprawdę każdy właściciel samochodu musi się z nimi liczyć.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy nasz pojazd zostanie skradziony, grad zniszczy nam karoserię lub przyczyną kolizji drogowej będzie zderzenie z jeleniem, które doprowadzi do poważnego uszkodzenia pojazdu. W takich sytuacjach musimy sami ponosić koszty ewentualnych napraw, które niestety nie należą do najtańszych. Warto zatem zainwestować w ubezpieczenie AC, które pomoże nam zniwelować wydatki finansowe. Jaki zakres ochrony posiada to ubezpieczenie?

Od czego zależy wysokość składki ubezpieczeniowej?

Oferta ubezpieczenia AC skierowana jest przede wszystkim do właścicieli nowych, luksusowych samochodów, których kradzież wiąże się z ogromnymi stratami finansowymi. Również posiadacze aut kupionych na kredyt powinni się gruntownie zastanowić nad tą polisą. Ubezpieczenie AC nie należy do obowiązkowych, jak np. OC, więc wyłącznie od nas zależy decyzja o jego kupieniu. Wysokość składki ubezpieczenia AC nie jest jednakowa dla wszystkich samochodów, jej wysokość zależy od określonych czynników. Należą do nich, m.in.:

–  wartość rynkowa pojazdu,
–  przebieg i rok produkcji,
–  marka, model pojazdu,
– stan techniczny oraz różnego rodzaju wyposażenie dodatkowe.

Składkę  ubezpieczeniową możemy zapłacić jednorazowo lub w ratach. Czasami ubezpieczyciel proponuje swoim stałym klientom zniżki, dlatego warto być lojalnym i kupować całe pakiety w jednym towarzystwie, np. ubezpieczenie OC, AC, mieszkaniowe i na życie.

Jaki jest zakres ochrony ubezpieczeniowej AC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują swoim klientom różne warianty tego ubezpieczenia, uzależnione od naszych konkretnych potrzeb. Możemy zatem zapłacić niższą składkę i zabezpieczyć się wyłącznie przed kradzieżą lub wybrać wariant poszerzony, który obejmie swoim zakresem również zniszczenia spowodowane, np. gradem. Ponadto, ubezpieczenie AC  ma bardzo szeroki zakres, który pozwoli nam skutecznie ochronić nasze finanse, na wypadek jakichkolwiek zniszczeń bądź kradzieży. Zakres ochrony ubezpieczenia AC dotyczy, m.in. takich sytuacji, jak: 

–   kradzież pojazdu, części lub elementów wyposażenia,
–   akty wandalizmu czy działanie czynnika termicznego lub chemicznego z zewnątrz pojazdu, 
–  zderzenie z innym pojazdem bądź osobami, zwierzętami lub przedmiotami,
–   zniszczenia wskutek rozmaitych zdarzeń losowych, tj. powódź, zatopienie, uderzenia pioruna,
pożar, grad, ulewny deszcz, huragan, osuwanie lub zapadanie się ziemi.

Powinniśmy pamiętać

Zanim zdecydujemy się zainwestować w ubezpieczenie AC, przeczytajmy uważnie w szczególności te akapity OWU dotyczące wyłączeń. Są to sytuacje, w których ubezpieczyciel jest wyłączony od odpowiedzialności i nie przysługuje nam żadne odszkodowanie. W przypadku kradzieży, szczególnie istotne jest posiadanie zabezpieczeń, których liczba i rodzaj jest ściśle określona w umowie. Ich brak skutkuje niewypłaceniem odszkodowania. Warto również wiedzieć, że im droższe auto, tym więcej nowoczesnych zabezpieczeń jest wymaganych przez ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie AC warto posiadać szczególnie ze względu na szeroki zakres ochrony. Trudno się bowiem ustrzec przed zjawiskami pogodowymi czy kradzieżą. Natomiast posiadanie stosownego ubezpieczenia pozwoli nam uniknąć poważnych problemów finansowych.