Jak dobrze ubezpieczyć mieszkanie od kradzieży

Czy ubezpieczenie obejmuje laptopa i aparat fotograficzny? W szufladzie były pieniądze, czy dostaniemy za to odszkodowanie? Zginęła też biżuteria. Co robić? Z takimi pytaniami rozpaczliwie dzwonimy do agenta, który sprzedał nam ubezpieczenie, zanim jeszcze skontaktujemy się z ubezpieczycielem. Jak uniknąć takich sytuacji? Jak być pewnym swojego ubezpieczenia?

Sprawdź sam

Jeżeli zawrzesz pełne ubezpieczenie od kradzieży, to obejmie ono przede wszystkim wszelkie ruchomości domowe, czyli przedmioty, które można przenieść lub wynieść z mieszkania. Dokładna definicja ruchomości domowych, które są ubezpieczone, znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) w rozdziale „Definicje”. Tu też można sprawdzić, czy skradziony laptop, aparat fotograficzny czy sprzęt sportowy, były ubezpieczone.

Zrób dokładny spis rzeczy, które posiadasz w mieszkaniu

Przed zawarciem umowy ubezpieczenia dobrze jest zrobić wykaz wszystkich przedmiotów, które posiadamy w mieszkaniu, wraz z podaniem ich wartości. Cenniejsze przedmioty na pewno warto sfotografować. Wykaz taki będzie przydatny z dwóch powodów. Po pierwsze, pomoże określić sumę ubezpieczenia, na którą warto ubezpieczyć przedmioty, czyli ruchomości domowe. Po drugie, pomoże w szybkim ustaleniu tego, co zostało skradzione podczas włamania, co ma bezpośredni wpływ na wypłatę odszkodowania.

Przy ustaleniu wysokości sumy ubezpieczenia ruchomości domowych od kradzieży, należy zwrócić uwagę na kilka elementów:

Ubezpiecz się na tyle, ile mogą wynieść złodzieje

Warto ubezpieczyć się tylko od tego, co rzeczywiście nam grozi. Wybieramy więc: kradzież, pożar, zalanie przez sąsiada. To przykładowe ryzyka, które możemy ubezpieczyć. Jednak jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, to zalanie przez sąsiada nam nie zagraża.  Prostym sposobem, który jednocześnie chroni przed zbyt wygórowaną składką za ubezpieczenie jest ubezpieczenie od kradzieży na tzw. pierwsze ryzyko, czyli na tyle, ile złodzieje mogą za jednym razem wynieść z mieszkania. Ubezpieczony sam ustala sumę ubezpieczenia, między innymi, od kradzieży. Zwykle jest to nieco mniej niż pełna wartość ruchomości domowych, które posiadamy. Na pełną wartość warto natomiast ubezpieczyć ruchomości domowe od ognia i innych zdarzeń losowych.

Za odszkodowanie kupisz nowy sprzęt

Warto ubezpieczyć ruchomości domowe na tzw. wartość odtworzeniową, to jest taką, która w razie kradzieży pozwoli na kupienie nowego sprzętu. Opcja ta stała się ostatnio bardzo popularna w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych i cieszy się dość dużą popularnością. Gwarantuje wypłatę odszkodowania w wysokości pozwalającej na odkupienie nowych przedmiotów w zamian za skradzione lub całkowicie zniszczone. Jest to szczególnie istotne w przypadku sprzętu elektronicznego, ponieważ bardzo szybko traci on na wartości.

Uważaj na limity odpowiedzialności

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na limity odpowiedzialności, czyli maksymalne możliwe do wypłaty odszkodowanie. Dotyczą one głównie sprzętu elektronicznego. Przeważnie jest to 60-80 procent sumy ubezpieczenia. Oznacza to tyle, że jeżeli ubezpieczyliśmy ruchomości domowe od kradzieży na 10 tys. złotych i nasz limit na sprzęt wynosi 70 procent sumy ubezpieczenia, maksymalną kwotą, jaką dostaniemy, jest 7 000 PLN, choćby nawet nasz telewizor był wart 8 000 czy 10 000 PLN. Limity są też ustalane na biżuterię oraz na gotówkę pozostawioną w domu. Oczywiście, można kupić ubezpieczenie bez limitów odpowiedzialności lub z podwyższonymi limitami, lecz zapłacimy za nie trochę więcej.