Ubezpieczenia komunikacyjne – pomocne wskazówki

Cenne wskazówki pomocne przy wyborze OC czy AC. Jak wybrać najkorzystniejszą ofertą i czym się kierować przy podejmowaniu decyzji?

Najbardziej popularnymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi w Polsce są ubezpieczenia OC i AC. Na wolnym rynku ubezpieczeń konkurencja jest duża. Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w wymyślaniu ofert. Kuszą nas akcje reklamowe i bilbordy. Zastanawiamy się, które ubezpieczenie jest dla nas najlepsze. Uporządkujmy podstawowe informacje o ubezpieczeniu OC i AC.


Ubezpieczenie OC

Odpowiedzialność cywilna, najpopularniejsze, bo obowiązkowe. Zgodnie z  art. 23 ust. 1 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. Oczywiście posiadanie ubezpieczenia OC jest weryfikowane. Na pewno zrobi to, bo jest do tego ustawowo zobowiązana, Policja. Możemy być pewni, że przy każdym zatrzymaniu obok dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy, zostanie także sprawdzona ważność OC. Dlatego, bez wyjątku, zawsze musimy mieć je przy sobie, gdy  tylko wybieramy się w podróż samochodem.

Dzięki temu, że to prawo reguluje wszystkie przepisy dotyczące ubezpieczenia OC, generalnie oferty różnią się przede wszystkim ceną. Co w takim razie na nią wpływa? Oczywiście najróżniejsze zniżki i zwyżki, które naliczają towarzystwa ubezpieczeniowe. Każda firma ma swoje przeliczniki, dlatego warto porównać oferty, za co można otrzymać zniżki. Na największą mogą liczyć kierowcy, którzy cechują się bezszkodową jazdą. Jeżeli w określonym przedziale czasowym nie byliśmy sprawcami żadnego wypadku, możemy spodziewać się upustu nawet do 60% składki na ubezpieczenie OC – liczba ta zależna jest od  ubezpieczyciela. Nastepnie zniżkę możemy otrzymać, jeżeli mamy nowy samochód lub długo jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami prawa jazdy. Zwyżki będą nam naliczone, jeżeli nasz pojazd ma więcej niż 10 lat. Wyższą składkę zapłacimy, jeżeli mamy prawo jazdy mniej niż 3 lata, lub gdy nie skończyliśmy 25 roku życia. Więcej zapłacą także kierowcy, których samochody zarejestrowane są w dużych miastach np. Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu czy Gdańsku. Dzieje się tak ze względu na to, że w tych miastach statystycznie więcej jest wypadków, a więc towarzystwa ubezpieczeniowe ponoszą większe koszty. Zwyżki zostaną nam także naliczone, gdy ubezpieczyciel udowodni nam, że naszym pojazdem często przekraczamy granicę i podróżujemy po terenie Unii Europejskiej. Tam koszty naprawy są zdecydowane wyższe, a często naprawa uszkodzonego samochodu musi byś wykonana poza terytorium Polski.

Ubezpieczenie AC

AC – auto casco, to najpopularniejsze dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Chroni ono kierowcę pojazdu, który ucierpiał na zdrowiu lub uszkodził swój pojazd w wyniku zderzenia z innym pojazdem, zwierzęciem, czy jakimś innym przedmiotem. Oczywiście mówimy tutaj o sytuacjach, w których to my jesteśmy odpowiedzialni za wypadek Odszkodowanie dostaniemy także w przypadku kradzieży samochodu. Na wypłatę sumy ubezpieczenia możemy liczyć także, w momencie gdy sprawca zbiegnie z miejsca zdarzenia lub jest nieznany. Często, wracając do samochodu zostawionego na parkingu, okazuje się, że ktoś nam zostawił nowe rysy czy wgniecenia. Z AC zostanie także wypłacone odszkodowanie w przypadku uszkodzenia samochodu na skutek działania sił natury (burza, nawałnica, powódź itp.) Oczywiście ubezpieczyciele dostosowują ubezpieczenia do wymagań swoich klientów. W związku z tym możemy bez problemu wykupić ubezpieczenie tylko od kradzieży lub tylko od kradzieży i uszkodzeń z naszej winy.