Czy warto ubezpieczyć rower?

Ekologia staje się coraz popularniejsza, a wraz z nią nowy styl życia. Dbamy o swoje zdrowie, jemy produkty ekologiczne i staramy się nie zanieczyszczać naszej planety. Wiąże się z tym zmiana naszego środka lokomocji z samochodu na rower. Czy możemy go ubezpieczyć? Jaki jest zakres takiego ubezpieczenia?

Przedmiot i zakres ubezpieczenia

Dobry rower kosztuje zazwyczaj około 800 zł, natomiast można kupić również taki w granicach ceny samochodu. Zależy to od upodobania właściciela i rodzaju spędzania wolnego czasu. Także ubezpieczenia różnią się między sobą rozmaitymi dodatkowymi opcjami. Wszystko zależy od potencjalnego klienta. Podstawowe ubezpieczenie obejmuje ochroną roweru wraz z całym zamontowanym na stałe osprzętem w takich sytuacjach, jak zniszczenie przez ogień, nawalny deszcz, grad bądź wypadek komunikacyjny.

Ubezpieczenie Casco

To ubezpieczenie chroni przed kradzieżą roweru i jest odpowiednikiem ubezpieczenia samochodowego AC. Jednakże istotne są okoliczności takiego zajścia. Ważne jest, aby nasze ubezpieczenie przewidywało dokonanie rabunku z piwnicy, balkonu czy miejsca otwartego np. parku. Obecnie niewiele firm ubezpieczeniowych uwzględnia w swoich propozycjach takie sytuacje. Zazwyczaj traktowane są one jako opcjonalne do ubezpieczenia majatku.

Ubezpieczenie NNW

Oprócz ubezpieczenia swojego ekologicznego środka lokomocji, warto jeszcze zastanowić się nad ubezpieczeniem siebie od  następstw nieszczęśliwych wypadków. Bowiem w wypadku komunikacyjnym z samochodem może znacznie ucierpieć nasze zdrowie. A koszty związane z naszą rehabilitacją mogą znacznie nadszarpnąć nasz budżet domowy.

Ubezpieczenie OC

Kolejnym ważnym ubezpieczeniem dla rowerzystów jest OC. Nasza niefrasobliwość lub zwykły zbieg okoliczności może doprowadzić do szkody osób trzecich lub przedmiotów. Przebijając się przez korek możemy urwać jakieś lusterko lub zarysować samochód. Właściciel tego przedmiotu będzie żądał zwrotu kosztów za ewentualną naprawę. Ubezpieczenie odciąży nas finansowo w przypadku takich zdarzeń.

Jeżeli jakąkolwiek szkodę własnego bądź cudzego mienia spowodujemy pod wpływem alkoholu czy narkotyków, wtedy nie będzie nam przysługiwało żadne ubezpieczenie. Kolejne wyłączenie dotyczy sytuacji, gdy uczestniczymy w rozmaitego rodzaju wyścigach czy innych sportach ekstremalnych. Jeśli wtedy uszkodzimy rower bądź ulegniemy wypadkowi, towarzystwo ubezpieczeniowe podważy zasadność odszkodowania.

Odszkodowanie

Starając się o uzyskanie odszkodowania pamiętajmy o określonej procedurze. W umowie zawarte są informacje dotyczące czasu zgłoszenia szkody i potrzebnych dokumentów, które musimy przedłożyć. Do owych dokumentów zaliczane są min.: faktury zakupu roweru, rozmaitych napraw, zgłoszenie rabunku na policję itp.

Podsumowując: przezorny rowerzysta powinien wykupić trzy rodzaje ubezpieczenia: od kradzieży i zniszczenia, NWW i OC. Przed podpisaniem umowy warto pamiętać o konieczności zapoznania się ze wszelkimi obwarowaniami prawnymi, zawartymi umowie ubezpieczeniowej. Najważniejsza jest świadomość, w jakich sytuacjach nasz rower jest rzeczywiście objęty ochroną, a w jakich nie. Jak już wyżej wspomniałam niewielu ubezpieczycieli uwzględnia sytuacje kradzieży roweru z miejsca publicznego. Inaczej wygląda sprawa, gdy stracimy go na drodze rozboju, wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam odszkodowanie.

Jakiekolwiek ubezpieczenie jest lepsze niż żadne, i to jest najważniejszy wniosek dla wszystkich posiadaczy rowerów. Jeśli chcemy cieszyć się przejażdżkami rowerowymi i nie martwić o nasz środek lokomocji to po prostu go ubezpieczmy.

Z tego poradnika dowiesz się więcej aktualnych informacji o ubezpieczeniu roweru oraz rowerzysty: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/inne/a/ubezpieczenie-roweru-i-rowerzysty/22.html